Fundamental tadqiqotlar loyihasi
Past o‘lchamli tarmoqlangan tuzilmalarda kvant transporti va kvazizarralar dinamikasi: shaffof kvant tarmoqlarni modellashtirish va dizaynlashtirish
O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan moliyalashtiriladi
(01.10.2021-31.09.2026)
Loyiha doirasida 17.07.2022 dan 08.04.2023 ga qadar loyiha rahbari J.Yusupov xorijiy hamrahbar M.Ehrhardt bilan loyihani amalga oshirish rejasini kelishish, keyingi harakatlarni batafsil muhokama qilish, shuningdek, har ikki tomon bilan xizmat safarlari jadvalini muvofiqlashtirish maqsadida Vuppertal universitetiga (Germaniya) xizmat safariga yuborildi. Bundan tashqari, muammolarning dolzarbligi, ularni shakllantirish va yechish yo'llari muhokama qilindi.
Loyiha rahbari J.Yusupov va xorijiy hamrahbar prof. M. Ehrhardt muhokama paytida (Matematik modellashtirish, tahlil va hisoblash matematikasi instituti).
Xizmat safari davomida loyiha mavzusida hamkorlik qilish maqsadida Ilmenau universitetiga (Germaniya) ham xizmat safari uyushtirildi. Birgalikda yechish uchun masalalar va natijalarni chop etish uchun maqolalar tayyorlash muhokama qilindi.
Loyiha rahbari J.Yusupovning professor C.Trunkning “Amaliy funksional tahlil” guruhi seminaridagi ma’ruzasi (Matematika institute, Ilmenau).
Loyihaning xizmat safarlari rejasi doirasida 2022-yil 13-dekabrdan 2023-yil 17-dekabrgacha prof. D.U. Matrasulov Vuppertal universitetiga (Germaniya) tashrif buyurdi va u yerda loyihaning xorijiy hamrahbari bilan birgalikda kelgusi yil uchun loyiha rejasida ko'zda tutilgan vazifalarni shakllantirishni muhokama qildi.
Shuningdek, tadqiqot natijalari Boku Davlat Universitetida (Ozarbayjon) boʻlib oʻtgan “Dynamics Days Central Asia & Caucasus” xalqaro konferensiyasi (23.09.2023-30.09.2022) va “ Modern trends in quantum science & technologies: From quantum materials to quantum information” yozgi maktabida (22.09.2023-02.10.2023) taqdim etildi.
Xorijiy hamrahbarning universitetga navbatdagi xizmat safari davomida hamkorlikdagi ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha yillik hisobot, hamkor bilan birgalikda yechilishi lozim bo‘lgan vazifalar va rejalashtirilgan ishlar muhokama qilindi. Hisobot davrida chop etilgan yangi tadqiqotlarni hisobga olgan holda muammolarni yechish yondashuvlari o'zgartirildi.
Loyiha rahbari J.Yusupovning professor M. Ehrhardt ilmiy guruhi seminaridagi ma’ruzasi. (Vuppertal universiteti, Germaniya)
Xizmat safari davomida loyiha mavzusida hamkorlik qilish maqsadida Chexiya Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti va Pragadagi Chexiya texnika universitetiga ham xizmat safari uyushtirildi. Birgalikda yechish uchun masalalar va natijalarni chop etish uchun maqolalar tayyorlash ishlari muhokama qilindi.
Loyiha rahbari J.Yusupov va professor P. Exner muhokama davomida (Chexiya Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti, Řež, Praga)
Loyiha rahbari J.Yusupovning professor P. Exnerning ilmiy guruhi seminaridagi ma’ruzasi (Chexiya texnika universiteti, Praga, Chexiya)
Loyihaning xizmat safarlari rejasi doirasida avgust oyida prof. D.U. Matrasulov Vuppertal universitetiga (Germaniya) tashrif buyurdi va u yerda loyihaning xorijiy hamrahbari bilan birgalikda kelgusi yil uchun loyiha rejasida ko'zda tutilgan vazifalarni shakllantirishni muhokama qildi.
Tadqiqot natijalari Samarqand davlat universitetida (O‘zbekiston) bo‘lib o‘tgan “Mathematics for the Micro/Nano-World: From soliton dynamics, nonlinear optics to quantum science and technology” (2023-yil 18-22-sentyabr) xalqaro konferensiyasida ham taqdim etildi.
Xorijiy hamrahbarning universitetiga xizmat safari davomida hamkorlikdagi ilmiy tadqiqotlar bo‘yicha yillik hisobot muhokama qilindi. Joriy natijalar, yaqin davrda yechilishi kerak bo‘lgan vazifalar va kelgusi davrga rejalashtirilgan ishlar ko‘rib chiqildi.
Safar davomida hisobot davrida chop etilgan yangi ilmiy maqolalar va tadqiqotlar asosida ilmiy masalalarni yechish usullari qayta ko‘rib chiqildi. Ushbu o‘zgartirishlar tadqiqot metodlarini belgilangan maqsadlarga samarali erishish va keyingi ilmiy hamkorlik uchun yangi yo‘nalishlarni aniqlashga moslashtirish imkonini berdi.
Loyiha rahbari J.Yusupov va xorijiy hamrahbar prof. M. Ehrhardt muhokama paytida (Matematik modellashtirish, tahlil va hisoblash matematikasi instituti, Wuppertal).
Shuningdek, tadqiqot natijalari “International Summer School & Conference on Evolution Equations, Approximation and Spectral Optimization” (Almaty, Kazakhstan, September 16–18, 2024) va “Dynamics Days Central Asia and Caucasus: 21st Century Silk Road for Science and Peace” (Samarkand, Uzbekistan, October 1–5, 2024) anjumanlarida taqdim etildi.
Rejaga ko‘ra, yilning ikkinchi yarmida ikki ishtirokchi ikki hafta davomida Vuppertal universitetiga (Germaniya) xizmat safariga yuboriladi.
Yilning ikkinchi yarmida loyiha rahbarining Vuppertal universitetiga (Germaniya) ikki haftalik xizmat safari va xorijiy hamrahbarning 7-10 kunlik Toshkent Kimyo xalqaro universitetiga (O‘zbekiston) tashrifi rejalashtirilgan.